girlwithpcos

girlwithpcos

Tünetek

2016. szeptember 01. - Szofis

Többen kértétek tőlem, hogy számoljak be arról mire lettem figyelmes, milyen tüneteim vannak/voltak a pcos/ir kapcsán. Szeretném megjegyezni, hogy nem feltétlenül produkál tüneteket, nagyon alattomos.

A tüneteim:

1. Folyamatos fáradékonyság
2. Hangulatváltozás
3. Hajhullás 
4. Sápadtság
5. Furcsa kis pattanás szerű nem pattanások az arcomon, amik kicsik
6. Kimaradt menstruáció
7. Állandó stressz valami miatt
8. Policisztás petefészek


Az általános pco- szindróma korai tünetei:

1. Rendszertelen vagy hiányzó menzesz 
2. Rendszertelen vagy hiányzó peteérés 
3. Sok kis ciszta a petefészekben 
4. Aknés, pattanásos bőr 
5. Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz 
6. Terméketlenség 
7. Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus) 
8. Hajhullás, esetleg kopaszosodás 
9. Súlyproblémák, elhízás



A szomorú tapasztalatom az a tünetekkel kapcsolatban, hogy egyes orvosok csak akkor küldenek tovább endokrinológushoz, ha policisztát látnak, amúgy nem.
A többi problémát fogamzásgátlóval akarják orvosolni ami ilyen tünetek mellett akár végzetes is lehet. (Meddőség kialakulása, cukorbetegség stb)
A másik amit tapasztaltam az az , hogy az inzulin, d-vitamin, terheléses vércukor vizsgálatot nem fedezi a TB, csak bizonyos esetekben pl. terhesség, kórházi fekvőbetegség 
Még pco petefészkem sem indokolta eléggé azt, hogy egy sztk-ban elvégezzék nekem ezeket a vizsgálatokat, több kórházat is felhívtam és elutasítottak.

Az országban rengeteg a cukorbeteg, és egyre több a meddő nő, ezekkel a vizsgálatokkal ki lehetne szűrni , és meg lehetne előzni a súlyosabb betegség kialakulását.

Ha kicsit is bizonytalanok vagytok a nőgyógyászatokban, orvosotokban akkor váltsatok. 
Én így tettem, és nem bántam meg! Sosem árt, ha több orvos megvizsgál. Engem már többen előre eltemettek...


unknown.jpg


A pco-ról még:

A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium szindróma vagy ahogyan szerzői névvel jelölik: Stein-Leventhal szindróma. 
Az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában összetett, több szervet érintő 'betegségről' van szó. 
Azért csalóka, mert az összetett betegségnek csak egyetlen tünetére, a petefészek elváltozására utal, de fontos tudni, hogy e mellett számos egyéb panasz jelentkezhet a PCOS-ban szenvedő nőknél.
Bár a betegség nevét a petefészek elváltozásáról kapta, alapvetően egy hormonális betegségről van szó, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az úgynevezett androgénnek a túlsúlya.
Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben.  A túlzott mennyisége kellemetlen tüneteket idézhet elő a PCO-szindrómás nőkben. 

A PCO-szindrómások  'jellemzően' vérzészavarral küszködhetnek. Menstruációjuk a normálisnál sokkal ritkább, vagy egyáltalán nincs. 
A legtöbb érintett emiatt keresi fel orvosát. Az alapos kivizsgálás során derülhet fény a szindrómára. 
Hosszabb távon problémát okozhat még a meddőség is. 

A szindróma nevét adó petefészek/petefészkek elváltozás úgy alakul ki, hogy a petefészkeken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik. A kéreg megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést, lehetetlenné válik a megtermékenyülés. 
A meg nem repedt tüszők maradványaiból alakulnak ki a folyadékot tartalmazó ciszták ez az ún. policisztás ultrahang képet adja.


A számos lehetséges tünet közül nem mindenkinél alakul ki mindegyik. Anyagcsere eltérés illetve kóros laborlelet is színesítheti a képet. 
Ezek közé tartozik a lipid szintek emelkedése, illetve a szénhidrát anyagcsere kisiklása. 
Mivel a test szövetei érzéketlenek az inzulinra, ezért azt a szervezet egyre nagyobb mennyiségben termeli, ez pedig kezelés nélkül cukorbetegség kialakulásához vezethet.
Mindemellett az egymást követő ovuláció mentes ciklusok miatt az ösztrogén szint is folyamatosan magas, ami hosszú távon hajlamosít a méh-, illetve az emlőrák kialakulására.
 

A bejegyzés trackback címe:

https://girlwithpcos.blog.hu/api/trackback/id/tr6211667578

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása