Hozzávalók 3 főre:
120 g lilahagyma
1 szál sárgarépa,
1 közepes cékla (kb 140 g),
1 szál zellerszár,
250 g fekete rizs,
csipet só
1 kk bor
1 ek tandori masala
1kk kurkuma
1 ek bazsalikom
2-3 ek. kókuszolaj
3 gerezd fokhagyma
Tegyük oda főni a rizst hideg vízben, kb. háromszoros mennyiséget számolva, ha szükséges, pótoljuk a vizet főzés közben. A rizs lassan fő meg, alacsony tűzön úgy 30 percet kell rá számolni, amíg fő, a 'zöldség-alap' elkészül.
A zöldségeket mossuk, és tisztítsuk meg, majd vágjuk a zöldségeket apróra.
A kókuszolajon megdinszteljük először a hagymát, majd rászedjük a répát, aztán a zellerszárat, végül a céklát is.
Sózzuk, fűszerezzük. A fokhagymát a legvégén préseljük hozzá a zöldségekhez.
A zöldségekre figyeljünk, hogy ne száradjanak ki. Mikor a már zöldségek megpuhultak és a rizs is puhára főtt, ráöntöm a rizst a zöldség-alapra, jól összekeverem, és készen is vagyunk.
Miért pont a fekete rizs?
Kínában a fekete rizst évszázadokkal ezelőtt „tiltott rizsnek” nevezték. Azért hívták így, mert csak a nemesek fogyaszthatták. Kutatók azt állítják, hogy a fekete rizs még a barna rizsnél is egészségesebb.
A fekete rizs gazdag rostban és olyan növényi anyagokban, amelyek felveszik a harcot a szívbetegség és a daganatok ellen. Gazdag vízben oldható antioxidáns hatású antocianinban. Ez az antioxidáns felel a cékla, vöröskáposzta, áfonya, piros paprika színéért is.
Hántolatlan rizs, nagyon magas az aminosav, vas és vitamin tartalma.
Számos kutatás azt állítja, hogy a sötét színanyag semlegesíti a szabadgyököket, védi az artériákat és megelőzi a DNS károsodását. A DNS károsodása a daganatok kialakulásához vezet.
Érdekességként a kutatók azt is elárulták, hogy egy kanál fekete rizsben több antocianin található, mint egy kanál áfonyában. Emellett kevesebb benne a cukor és több a rost és az E- vitamin.